III.Kanyon Şarap Tadım Günleri

Şarap sektörünü bir araya getiren en önemli etkinliklerin başında gelen ’Kanyon Şarap Tadım Günleri’nin 3’üncüsü, İstanbul Kanyon’da, 16-18 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Geleneksel hale gelen ve şarapseverlerin merakla beklediği etkinlik, yılbaşı öncesi şarapseverlere hem şarap üreticilerinin yeni şaraplarını tatma hem de yılbaşı için şaraplarını belirleme şansı verecek.

16-18 Aralık tarihleri arasında Kanyon’da gerçekleştirilecek olan III.Kanyon Şarap Tadım Günleri süresince yapılacak şarap etkinlikleri kapsamında ziyaretçiler, Türkiye’nin önde gelen şarap üreticileri tarafından kurulan tadım standlarında birbirinden lezzetli şarapları, 16 ve 17 Aralık günleri  16:00- 20:00, 18 Aralık Pazar günü ise 14.00-18.00  saatleri arasında tatma fırsatı yakalayabilecekler. III.Kanyon Şarap Tadım Günleri’ne katılacak 18 üretici arasında bulunan Arcadia, Barbare, Büyülübağ, Chateau Nuzun, Diren, Doluca, Gülor, Kavaklıdere, Kocabağ, Küp, Pamukkale, Paşaeli, Selendi, Sevilen, Umurbey, Vinkara, Yazgan ve Yücel markalarının yaklaşık 160 farklı şarabı etkinlik süresince şarapseverlerle buluşacak.

Etkinlik kapsamında Kanyon Bistrot Coco’da ücretsiz olarak gerçekleştirilecek olan ’Şarap Seminer ve Sohbetleri’nde;  yemek ve şarap uyumunun temel kuralları, İtalyan şarapları ve şarapçılığı, yıllandırılabilen ve genç içilmesi gereken şarapların özellikleri, şarapta denge, uzunluk, yuvarlaklık nedir, sommelier, winemaker, önolog kimdir, önoloji nedir gibi konulara yer verilecek.

ETKİNLİK TAKVİMİ :
16 Aralık  2011  Cuma
19:00  III.Kanyon Şarap Tadım Günleri  Açılış  Kokteyli
Yer: Etkinlik alanı
17 Aralık  2011  Cumartesi
17:00   Yemek ve Şarap uyumunun  sırları?
Jean Luc Colin- Önolog
Yer : BISTROT COCO   Kat : G
18:00  İtalyan Şarapları ve Şarapçılığı
Burak Demirel- Önolog
Yer : BISTROT COCO   Kat : G
19:00  Genç ve Yıllandırılabilen şaraplar? Özellikleri, üretimleri, tadım ve servisleri
Saba Açıkgöz – Önolog
Yer : BISTROT COCO   Kat : G
18 Aralık 2011  Pazar
15:00 Şarapların havalandırılması ve servisi
Perran Arıbal – Şarap Eğitmeni
Yer : BISTROT COCO   Kat : G
16:00 Şarapta denge, gövde, uzunluk, yuvarlaklık nedir?
Jean Luc Colin- Önolog
Yer : BISTROT COCO   Kat : G
17:00 Önoloji, Önolog, Winemaker, Sommelier nedir? Kimdir?
Saba Açıkgöz- Önolog
Yer : BISTROT COCO   Kat : G

*Etkinlik süresince her gün; belirtilen saatler arasında  şarap üretici tadım  standlarından  160’e  yakın  şarap tadımı  yapılabilecektir.

Editöre Notlar:
web: www.kanyonsaraptadimgunleri.com
Facebook: www.facebook.com/Kanyonsaraptadimgunleri
Twitter: http://twitter.com/#!/KanyondaEkimde

Afiş görseli için  : http://www.kanyonsaraptadimgunleri.com/index.html

Yorum