Cabernet Sauvignon Şampiyonlar Ligi

Futbolun kalbi İngiltere'de her yıl adeta

Cabernet Sauvignon Şampiyonlar Ligi

Futbolun kalbi İngiltere’de her yıl adeta Cabernet Sauvignon şampiyonlar ligi oynanıyor. Dünyanın her yerinden, bir birinden özel Cabernet Sauvignon’lar, The Drink Business Dergisi’nin üzümün kralı Dünya Cabernet Sauvignon Master tadımı için bir araya geliyorlar. Adeta transfer borsası gibi bir listeye ortaya çıkıyor. Dünya’nın en prestijli yarışmalarından biri, Cabernet Sauvignonlar, stil ve fiyat aralıklarına göre sıralanıyorlar. Karışım şaraplarda ise şarabın içinde en az %50 Cabernet Sauvignon olması gerekiyor. Şarap kendi kategorisinde Cabernet Sauvignon Master olmak, altın, gümüş ve bronz madalya alabilmek için bütün hünerlerini Schott Zwiesel Cru Classic tadım kadehinde gösteriyorlar…

Michelle Cherutti-Kowal MW, Patricia Stefanowicz MW, Patrick Schmitt MW, Jonathan Pedley MW, David Round MW, Andrea Briccarello, Simon Field MW, Demetri Walters MW’, Yüzlerce Cabernet Sauvignon arasında seçim yapmaksa, neredeyse tamamı Master Of Wine’lardan oluşan güçlü bir jüri tarafında yapılıyor. Fikir vermesi açısından son yapılan 2020 tadımın jürisi: Michelle Cherutti-Kowal MW, Patricia Stefanowicz MW, Patrick Schmitt MW, Jonathan Pedley MW, David Round MW, Andrea Briccarello, Simon Field MW, Demetri Walters MW’ den kurulmuş.

2020 de kurulan zorluk ligde 3 şarabımız altın, gümüş ve bronz madalya kazandılar. Chamlıja Django 2016 £50 + Altın Madalya, Kavaklıdere Egeo Cabernet Sauvignon 2017 £15-£20 Gümüş Madalya, Paşaeli K2 2017 £20-£30 Bronz Madalya

The Drink Business Dergisi’nin Mayıs 2020 sayında, genel değerlendirmeyle açıklanan sonuçlarda; jüri üyeleri Türk şaraplarında özgü ile bahsediyor, Cabernet Sauvignon’da yıldızı parlayan ülkeler arasında Türkiye, İsrail ve Hırvatistan’ı gösteriyorlardı. Özellikle Chamlıja ve Kavaklıdere övgülü sözleri okumak keyifliydi. Andrea Briccarello, yaptığım açıklamada “Türk şarapları ben çok şaşırttı. Harika örnekler var” açıklamasında bulunurken, Patricia Stefanowicz MW ise Türkiye ve İsrail’den ilginç şaraplar yorumunu yapıyordu. Görünen o ki Türk şaraplarının başarısı şarap uzmanlarını da fazlasıyla şaşırtıyor. Ne diyelim? Bizi bu gururu yaşatan tüm üreticilerimize ve emeği geçenlere teşekkürler.

Cabernet Sauvignon şampiyonlar liginde, Türk şarapları ilk olarak 2014 yılında sahaya çıkıyor ve Chamlija Cabernet Sauvignon 2012 £10-£20 kategorisinde Bronz madalya alıyordu. 2016 yılında ise yine Chamlija Cabernet Sauvignon 2013, £20-£30 kategorisinde ilk Altın madalyayı alan şarabımız oldu. 2017 yılında Altın madalya, bu sefer Chamlija’nın amiral gemisi Nev-i Şahsına Münhasır 2014 £20-£30 kategorisinde geliyordu.

Türk şaraplarının Chamlıja ile başlayan şampiyonlar ligi yolculuğu 2018’de Kavaklıdere ve Sevilen Şarapları’nın da katılmasıyla şarap sayımızı artırarak devam ediyordu. £20-£30 kategorisinde; Nev-i Şahsına Münhasır 2015 Altın madalya, Sevilen 900 Cabernet Sauvignon 2018 Bronz madalya alırken, £15-£20 kategorisinde Egeo Cabernet Sauvignon 2015 Bronz madalya alıyordu.

2019 yılında, £20-£30 kategorisinde; Nev-i Şahsına Münhasır 2016 ve Thracian 2016 Altın madalya ve £15-£20 kategorisinde Egeo Cabernet Sauvignon 2016 Gümüş madalya Egeo Cabernet Sauvignon Merlot 2016 Bronz madalya alıyordu.

 

Kadehinizde sevdiğiniz şampiyonlar ligi şarapları eksik olmasın…

Yorum