Bomonti Filtresiz İPA, Uzay 2021

Beş özel şerbetçi otunun karışımı..

Bomonti Filtresiz İPA

Bomonti Filtresiz İPA, yetmişli yılların sonunda, TRT’de yayımlana Uzay 1999 dönemin çok popüler bilim kurgu dizisiydi. O yıllarda benim gibi sanırım birçok kişinin hayliydi uzayı gitmek. Herkesin bir uzay hayali vardı. Bugünlerde güzel ülkemizin insanlarına uzay gitmek için bir fırsat çıkmış gibi görünüyor. Bakalım hangi talihli vatandaşımız uzaya ışınlanacak.

Elbette herkesin uzay hayali farklı, Japon bira firması Sappora, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Rusya Bilimler Akademisi, Okayama Üniversitesi ile yaptığı ortak çalışmayla uzayda arpa yetiştirerek, dünyanın ilk uzay birasını yapma hayalini gerçekleştireli yaklaşık on yıl olmuş. Tam beş yıl süren bu çalışmanın sonunda dünyanın en pahalı biraları arasında sayılan Sapporo Space Barley Beer, sadece 250 şişe üretilerek satılmış. 1949 yılında kurulan Sapporo Breweries şirketi bu çalışmadan elde ettiği geliri de çocuklar için çalışmalar yürüten hayır kurumlarına bağışlamış.

Bir uzaylıların gelmediği, felaketler yılı 2020’nin en güzel gelişmelerinden bire de Bomonti Filtresiz İPA ‘nın gelmesiydi. Şişesinde uzay mekiği, astronotlu etiketiyle gastronomi dünyamıza girmesi oldu. Keyifli uzay desenleriyle sanki uzaya gidecekler için hazırlanmış kendine has bir bira… Bomonti şişesinde ilk dikkatimi çeken uzay mekiğinin yeşil dumanları olmuştu. Meğer onlar duman değilmiş, bira tutkunlarının vazgeçilmezi şerbetçi otlarıymış. Son yıllarda bira dünyasında çok değerli kabul edilen ve oldukça beğenilen Galaxy şerbetçi otunun, isminden esinlenerek adete filtresiz İPA gezeni yaratılmış.

Beş özel şerbetçi otunun karışımı..

Bomonti Filtresiz İPA, Citra, Simceo, Mosaic, Enigma ve Galaxy olmak üzere beş farklı şerbetçiotunun kullanılmasıyla zengin tropikal meyveler, çam, reçine, narenciye, turunç ve bitter lezzetlerinin öne çıktığı bir Session İPA. Koyu altın sarısı, filtresiz buğulu görünümü, arpa, buğday ve yulaftan gelen yoğun tahılımsı dokunuşları, damakta orta gövdesi, yüksel acılığıyla yumuşak içimli bir İPA olmuş. Bomonti Filtresiz alkol oranı ise 4.8 derecedir.

Bir gün uzaya gitme şansım olacak mı? Bilemiyorum ama bardağımda İPA’den aldığım her yudumda farklı tatlar evrenine gitmiş gibi hissediyorum. Bardağınızdan sevdiğiniz İPA eksik olmasın.

2 Yorum Var
  1. […] Emin Cem Sürer ile tanışmak oldu. 5 ayrı şerbetçi otunun harmanından oluşan sevdiğimiz Filtresiz İPA harmanında yaratıcısı olduğunu bu vesile öğrenmiş olduk. Önümüzdeki günlerde bira […]

  2. […] her yerde bölgenin biralarını içmeye özen gösteririz…. Doğrusu Naviglio’da kaliteli Carft biralarıyla ünlü olduğunu sonradan öğrendiğimiz BQ: Birra Artigianale Di […]

Yorum