Şarap Nasıl İçilir?

şarap nasıl içilir Şarap,şarap fiyatları,şarap markaları,şarap kadehi, şarap mezeleri, şarap yapımı, şarap alkol oranı, şarap çeşitleri, tadım notları, şarap tadım notlari,şarap tadımı,şarap tadım, şarap tadımcısı,şarap tadım kursu,şarap tadım uzmanı,şarap kursu,şarap nasıl yapılır, şarap yanına yemek, şarap menüsü, tadım notları,sek şarap Kırmızı şarap, Şarap nasıl içilir? Beyaz şarap nasıl içilir? Şarap tarihi,

İlk başta oldukça kolay gibi görünen, şarap nasıl içilir sorusunun yanıtı aslında oldukça karışık ve zordur. Bunun da temel nedeninin insanın kendisi olduğunu söyleyebiliriz. Yani insanın sahip olma, elde etme, öğrenme ve tüketme istediği, hayatını zenginleştirirken de zorlaştırmıştır.

Bundan yüz yıllar önce ilk şaraplar icat edildiğinde bugün ki gibi sek değillerdi, bütün şaraplar tatlıydı. Kırmızı şarap nasıl içilir? Beyaz şarap nasıl içilir? Tatlı şarap nasıl içilir?  Kırmızı şarap soğuk içilir mi? Bunun gibi hayatımızı zorlaştıran karma karışık soruları ve sorunları da yoktu. Henüz cam da icat edilmediği için atalarımız taştan oydukları, kilden yaptıkları çanak şeklinden kaselerden, taslardan içmeye başladılar.

Şarap sektörü hızla gelişip ilerlerken ve Fransızlar şarap konusunda uzman bir millet olarak, şarabın tadına bakmak için bu tasa bir de kulp taktılar. Başparmağınızla rahat tutma formuna sahip gümüş ve bakırdan yapılan bu taslar, Tas de Vin adını alarak uzun yıllar boyunca ve tabii ki günümüz de şarap profesyonellerinin tadım aracı oldu…

Yüzyıllar geçtikçe şarap da şarap içilen çanak da gelişmeye ve çoğalmaya başladı. Şaraplar üzüm, renk ve tatlılık oranlarıyla sınıflanırken, her şarabın da kendine özel bir tası, özel bir kadehi oldu. Şarabın nasıl içileceği sorusunun yanında, şarap hangi kadehle içilir, beyaz şarap hangi kadehle içilir gibi sorular da hayatımıza girmiş oldu.

Sorunun Tek Bir Yanıtı Yok

Kuşkusuz bu soruları daha da artırmak mümkün, iyi de şimdi biz nasıl şarap içeceğiz?  Öncelikle bildiğiniz ve sevdiğiniz gibi… Ama her faydalı şey gibi şarabın da fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabileceğinin bilinciyle ölçülü ve kararından içmeliyiz. Burada yazdıklarımın, sizin sorduğunuz şarabın nasıl içileceğine dair olan sorunun bir cevabı olmadığının farkındayım. Söylediğim gibi bu sorunun yanıtı o kadar da basit değil, yolumuz uzun ilerleyeceğiz. Şimdi siz bildiğiniz ve en sevdiğimiz yöntemle bir kadeh şarabınızı yudumlamaya devam edin. Zamanın keyifli dilimlerinde nasıl olsa bu sorulara da bir yanıt buluruz.

Kadehinizden sevdiğiniz şarap eksik olmasın…

Yorum