Öküzgözü Üzümünün Özellikleri Nedir?

weinatolien.de öküzgözü reklam filmi

Öküzgözü Üzümünün Özellikleri Nedir?

 

 

Öküzgözü üzümünün özellikleri nedir?

Dünyanın ilk şarap yapılan üzümlerini keşfedin! Öküzgözü

Öküzgözü, iri taneli ve koyu siyah renkli bir üzümdür. Elazığ ve Malatya bölgelerinde binlerce yıldır sofralık ve şaraplık olarak değerlendirilmiştir. Bölgede inşaa edilen barajlar nedeniyle değişen iklim koşulları Öküzgözü üzümünü de etkilemiştir. Özellikle Denizli’de çok farklı fakat başarılı örnekleri yetiştirilmektedir.

Tipik olarak yakut kırmızı renkli, orta gövdeli, asidi yüksek, yumuşak tanenli, zarif ve dengeli şaraplar vermektedir. Kırmızı kiraz ve vişne aromaları ile vakit vakit ahududu aromaları hissedilir. Çok iyi örnekleri karadut ve okaliptüs gibi karmaşık aromalara sahiptir. Bu aromalar bazı örneklerde hafifçe pişmiş reçelimsi bir nitelik de kazanabilir.

Boğazkere üzümü ile beraber çok dengeli kupaj oluştururken tek başına da üst düzey şaraplar yapar.

Öküzgözü şarabı hangi yemeklerle eşleştirilebilir?

Asitli yapısı sebebiyle asitli et yiyecekleri ile iyi uyum sağlar. Domates veya salça ile pişmiş tüm yemeklerle, tas kebabı, güveçler ve kuzu etli tüm yemekler ile tavsiye edilir. İçli köfte ve lahmacun şeklinde yerel yemeklerle iyi gideceği gibi ağır pişmiş et yiyecekleri, tandırlar, osso buco ile de iyi uyum sağlar. Sakatatlar ile, özellikle kuzu sarma, kokoreç, ızgara böbrek ve yürek ile güzel bir eşlikçidir. Sert, yıllanmış ‘biberli’ tabir edilen kaşar peyniri ile eşleştirilebilir. İsli kuru et ve pastırma benzer biçimde şarküteri etleri ile tavsiye edilir.

Öküzgözü hangi kadehte servis edilmelidir?

Kırmızı şaraplar için kullandığımız kadehler beyazlar yada rozeler için kullandığımız kadehlerden daha büyüktür. Bu tip kadehler ağız kısmının genişliği sebebiyle şarabın hava ile daha fazla temas ederek aromalarının açılmasına da yardımcı oluyor.

Öküzgözü şarabı hangi sıcaklık derecesinde servis edilmelidir?

15–18°C servis edilmesi tavsiye edilir.​

 

 

Yorum